119A-56LATCH
Shipping:
Calculated at checkout
Minimum Purchase:
10 unit(s)
Current Stock:
374
 Product Description
Connector P/N: 119A-56LATCH
YOU ALSO NEED TO PURCHASE THE MATCHING CONNECTOR P/N: 119A-56A00-R04
Technical drawing of this product can be found here.
Specifications:
ELECTRICAL
Current Rating: 0.5A per pin
Voltage Rating: 50V DC
Contact Resistance: 55m??? max.
Insulation Resistance: 500M??? min.
Dielectric Withstanding Voltage: 300VAC
MECHANICAL
Durability: 100 Cycle
Insertion Force: 2.3Kgf max.
Extraction Force: 2.3Kgf max.
ENVIRONMENTAL
Operating temperature range: -40C~+85C
Storage temperature range: -40C~+85C
SOLDER ABILITY
Recommended IR Reflow Temperature: 260C for 10Sec
FULL REEL is 550pcs
 Find Similar Products by Category
 Product Reviews
This product hasn't received any reviews yet. Be the first to review this product!
You Recently Viewed...
newsletter
Follow us on
Copyright 2026 Glyn Store. All Rights Reserved.
| Sitemap |
Click the button below to add the Mini PCI Express LATCH, H=5.6mm, to your wish list.